ÜMRANİYE EKSPRES
Anasayfa | Hakkımızda | İletişim | Künye | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle


-

HABER ARA


Gelişmiş Arama


-

EN ÇOK OKUNANLAR-

ANKET

Ümraniye'de Yaşamaktan Memnun Musunuz?
Tüm Anketler-
 
ipek eşarp fular kumaş baskı
web tasarım
web sitesi ajansı
köyden yayladan ürünler
yöresel karadeniz ürünleri
giresun yöresel ürünleri
kaligrafi hat yazı
kiralık fotokopi yazıcı
online sertifika
xerox toner drum fuser
mutfak banyo dolabı
üçlü ranza modelleri
istanbul dekorasyon tadilat
fotoğraf baskısı
evden ek iş
kurumsal temizlik ürünleri
 
ünal dijital
ünal toner merkezi
kravat
düğün fotoğrafçısı
 
Ä°stanbul Seks Shop
Sex Shop
Seks Oyuncakları


-

Ümraniye Mesire Alanı ve Bayanların İğrençliği

Okunma  Yazar : Oğuzhan K.
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 7774
Tarih  Tarih : 31 May?s 2013 15:39

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Geçtiğimiz hafta sonu piknik yapmak için ailecek, Ümraniye'deki piknik yapılabilecek en güzel alanlardan birisi olan ve Ümraniye Belediyesi'nin vatandaşın kullanımına ücretsiz olarak sunduğu Carrefour'un aşağısındaki Ümraniye Mesir Alanına gittim.

 

Tesis doğal olması ve masaların çok olması sebebiyle akın akın insanlarla dolup taşmış durumdaydı. Öyle ki gittiğimizde saat daha 10 olmamışken çoğu yer dolmuştu. Zar zor bir bölgenin daha seyrek olduğunu gördük ve oraya yerleştik.

 

Tesis olarak  çocuk parkları , oturma alanları, yürüyüş parkurları, güvenlik ve ortam olarak hoş olan Ümraniye Mesir Alanında ciddi bir sorun var.

 

Yapılan Mescid ve WC'ler yetersiz. Her yapıda bayan ve erkek olmak üzere 3'er adet wc var, biri alaturka, biri alafranga diğeri ise engelli tuvaleti. O yoğunlukta tabi ki tuvaletlerde aşırı bir doluluk yaşanıyor.

 

Toprak zeminden çıkan ayaklar tuvaletteki ıslak zemin ile karşılaşınca her yer çamur deryasına dönüyor. Belediyeye de ilettim, zeminlerin ya ızgaralı olması ve altının boş bırakılarak giderin buradan verilmesi, yada kalın renkli ızgaralı plastiklerden zemine döşenerek kirli görüntünün kaldırılması gerekiyor.

 

Ek olarak mescitlerin temizliği sanırım yeterince yapılmıyor yada gelenlerin üstlerinden dökülüyor ki, secdeye giden alınlara bir sürü taş toprak parçası yapışıyor. Yer süpürülsün diye bırakılan gırgırın ahı gitmiş, vahı kalmış. Mescide sığmayan insanlar içeride uzun kuyruklar oluşturuyor.

 

Bir diğer konuda mescit ile tuvalet kapılarının tam yan yana olması. Tuvaletten çıkanlar mescidin önünden geçmesi mimari ve kullanım olarak hoş görünmüyor.

 

Durun yazacaklarım bitmedi! En iğrenç kısmına maalesef temizliğiyle övünmemiz gereken bayanlara söylenerek gelmek zorunda kalıyorum.

 

Erkeklerden daha uzun bir tuvalet oluşturan bayanlar, engelli tuvaletini de kullandılar. Erkeklerin engelli tuvaletlerine ise çocuklarını götürdüler. Bayanların bölümünde bulunan engelli tuvaletinde ve diğer bayan tuvaletlerinde ise iğrenç bir manzara varmış. Fotoğrafını çektirip buraya yüklemek isterdim, ama bu iğrençliği yapan bayanlar kadar kalmıyor miğdem!

 

Müslümanlıkta temizlik imandan gelir denir. Merak ediyorum bu bayanların imanı neresinden geliyor. Bunların evleri nasıl, ALLAH bilir.

 

Çok çok özür diliyorum , yazmaya dilim varmıyor ama... En az 50 bayan, tuvalet kenarlarına pedlerini atmışlar, kanlı pislik içerisinde fayans taşları. Ve en kötüsü o fayans taşlarının üstüne kocaman dışkılarını bırakanlar dahi varmış.

 

Şimdi düşünsenize Ümraniye Mesire alanında çalışan temizlik işçileri siz olsanız ne yaparsınız?

 

Bir poşetiniz dahi yok mu pedlerinizi atacak?

 

Eskiden anlatırlardı, askerler arasında da efsanedir. Tuvalet bilmeyen bazı erler askerde pisuvarın  (bilmeyenler için erkekler için ayakta küçük tuvalet yapmaya yarar.) nasıl kullanılacağını bilemeyerek büyük abdestini pisuvara bırakırlarmış. Nereden bilsin adam, hayatında belki ilk defa tuvalet görüyor. Yaşadığı coğrafyada yada yaşadığı hayat koşullarında böyle bir şeyi görmemiş, bilmiyor. Bu sebeple Diğer askerler şaşırırmış görünce, nasıl becerdiniz diye!

 

Şimdi tüm bayanları tenzih ederek, İstanbul'un medeniyetin göbeğinde bu pisliği yapıp ortak olan bayanlara soruyorum, orada tuvalet varken, nasıl becerdiniz fayanslara dışkınızı bırakmayı? Hiç mi utanmadınız pedlerinizi oraya yığarken, dışkınızı taşa fayansa yaparken?

 

Bu nasıl bir kültürdür, bu nasıl bir sorumluluktur anlamıyorum. Eğer bunların tuvalet anlayışları böyleyse vay diyorum onlarla beraber aynı evde yaşayanların haline!

 

Erkekler pis derler ama üzülerek söylüyorum ki , öyle kötü bir bayan nesli yetişiyor ki, temizlik bilmez, yemek bilmez, oturup kalkmayı bilmez, konuşmayı bilmez. Eskiden analarımız 5 çocuk yapıp, bakıp, büyütürmüş. Şimdikiler süs eşyası gibi, eve koyacaksın, temizlik - yemek için ayrı birini tutacaksın. Temizlik için yardım et dediği zaman annelerine öfleyip pöfleyip odasına - dışarıya kaçan nesil, kendi evlenince kendi evini temizler mi? Kendi evini temizlemeyen, topluluğun kullandığı ortak bir yerin temizliğini düşünür mü?

 

O kadar erkek tuvaletine girmişimdir, camiler olsun, dinlenme tesisleri olsun, ücra köşelerde olsun. Böyle bir pisliği hiç bir erkek tuvaletinde görmedim. Umarım bunu yapan bayanlardan bazıları bu yazıyı okurda, biraz olsun utanır!

 

Umarım belediyede buna el atarda, köklü bir çözüm bulunur.

 

Saygı ve sevgi dileklerimle.

 

Oğuzhan KILIÇARSLAN

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Oğuzhan K. Oğuzhan K.
Ümraniye Mesire Alanı ve Bayanların İğrençliği


FACEBOOK FAN SAYFASI

SON DAKİKA HABERLERİ

HAVA DURUMU

TAKVİM-

GOOGLE ARAMA
-

UmraniyeEkspres.Com - Copyright © 2010
Ümraniye Ekspres'te yayınlanan hiç bir haber, fotoğraf ve yazı yazılı izin olmadığı sürece kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Teknik Destek & Web Tasarım:
Altyapı: Mydesign
Mail: info@umraniyeekspres.com