Yaz Gebelerini Rahatlatacak Öneriler

Açıklama: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Çam, yaz gebelerine serinleten tavsiyelerde bulundu.
Kategori: Sağlık
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2012
Geçerli Tarih: 30 Mayıs 2020 15:41
Site: Ümraniye Ekspres
URL: http://www.umraniyeekspres.com/haber/haber_detay.asp?haberID=818


Gebelik ile artan vücut ısısı, anne adayını sıcağa karşı daha da tahammülsüz yapıyor. Anadolu Sağlık Merkezi  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Çam, yaz gebelerine serinleten tavsiyelerde bulundu.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Çam; “Gebelik döneminde artan metabolizma hızı, vücut ısısını daha da yükseliyor. Buna bir de havanın sıcaklığı eklenince anne adayı iyice zorlamaya başlıyor” dedi.

Çam; Terletmeyen, serin tutan bol ve rahat kıyafetler tercih edin. Terlemeye karşı bol sıvı alın. En iyi seçenek sudur. Ancak portakal suyu, süt ve terleme ile kaybedilen elektrolitleri de yerine koymak için sporcu içecekleri de tercih edilebilir. Aşırı sıvı alımının da su zehirlenmesine sebep olabileceğini unutmayın! Gün içinde, havanın serinlediği saatlerde yürüyüş ve egzersiz yapın. Nefes alıp verme de ısıyı düzenlemede önemli bir faktördür. Çok hızlı olmayan düzenli bir tempoda nefes alıp vermeye çalışın. Yüzme sadece serinletmekle kalmaz, tüm vücudu çalıştıran güzel bir egzersizdir.

"Bacaklardaki şişmeler”

Yaz gebeliklerinin en büyük sıkıntılarından birinin de bacaklardaki şişmeler olduğunu belirten Op. Dr. Meltem Çam, bu değişikliklerin gebelerde sık olmakla birlikte sıcak havalarda dramatik olarak arttığına dikkat çekiyor.

Op. Dr. Çam,  bu şişliklerle baş etmek için de şu önerilerde bulundu; Çam; “Gün içinde özellikle iş sonrası veya yemekten sonra 30-60 dakika uzanın. Ayaklarınızın altına bir havlu veya ufak bir yastık koyarak hafifçe yükseltin. Ayaklarınıza rahat hatta mümkünse biraz büyük ayakkabılar giyin. Haftada 2-3 kere yürüyüş yapın. Uzun süre aynı yerde ayakta kalmayın. Tuzu yiyeceklerinizden tamamen kaldırmayın ama azaltın. Yüzüklerinizi elleriniz şişmeden çıkarın” dedi.

Lekelenmeye karşı korunun

Yaz gebelerinin dikkat etmesi gereken tek noktanın sıcak hava olmadığının altını çizen Op. Dr. Meltem Çam, “gebelikte melanin hormonunun artışı nedeniyle özellikle yüzde, gebelik maskesi denen renk koyulaşmaları ve lekelerin ortaya çıkabileceğini, yaz aylarında mutlaka 30-45 koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalı” dedi.

Haber Merkezi