ÜMRANİYE EKSPRES
Anasayfa | Hakkımızda | İletişim | Künye | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle


-

HABER ARA


Gelişmiş Arama


-

EN ÇOK OKUNANLAR-

ANKET

Ümraniye'de Yaşamaktan Memnun Musunuz?
Tüm Anketler-
 
ipek eşarp fular kumaş baskı
web tasarım
web sitesi ajansı
köyden yayladan ürünler
yöresel karadeniz ürünleri
giresun yöresel ürünleri
kaligrafi hat yazı
kiralık fotokopi yazıcı
online sertifika
xerox toner drum fuser
mutfak banyo dolabı
üçlü ranza modelleri
istanbul dekorasyon tadilat
fotoğraf baskısı
evden ek iş
kurumsal temizlik ürünleri
 
ünal dijital
ünal toner merkezi
kravat
düğün fotoğrafçısı
 
Ä°stanbul Seks Shop
Sex Shop
Seks Oyuncakları


-

Kütüphane Projesinden Yurtdışı Ziyaret Ödülü

Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülmekte olan

Kategori  Kategori : Tanıtım Haberleri
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1188
Tarih  Tarih : 06 Kas?m 2017 21:53

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Herkes için Kütüphane Projesi başarılı çalışmaları görülen belediye kütüphanelerinden 80 kişiye yurtdışı ziyareti fırsatı sağlamıştır. İlki 2-6 ve 10-14 Temmuz 2017 olmak üzere iki grup halinde Polonya’daki kütüphanelere yapılan yurt dışı ziyaretlerin ikincisi 16-20 Ekim tarihlerinde Moldova’ya yapılmıştır. Başarılı çalışmaları görülen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Ümraniye Atakent’de hizmet veren NAİL BAYRAKTAR Halk ve Çocuk Kütüphanesi ve Kütüphaneci Ayşe KASAP bu ziyarete katılmaya hak kazanmıştır. Herkes için Kütüphane Projesi ile benzer programı uygulayan Moldova kütüphanelerine yapılan bu ziyaret, kütüphane çalışanlarının bilgi ve görüş alışverişinde bulunmalarını sağlamaktadır. Bu yoğunlukta bir ziyaretin Türk kütüphanecilik tarihinde ilk kez gerçekleştiğine dikkat çeken Proje Direktörü Prof. Dr. M. Emin Küçük “başarılı çalışmalarını gördüğümüz kütüphanecilerimize bu fırsatı sağladığımız için çok muyluyuz. Yurtdışı kardeş projelerle bu tür faaliyetlerimiz devam edecektir.” demiştir. Resmi sloganı “Yerel Dönüşüm, Küresel Erişim” olan Herkes İçin Kütüphane Projesi ile il, ilçe ve belde belediyelerine ait belirli sayıdaki yerel yönetim kütüphanesinde köklü bir değişim ve gelişimin harekete geçirilerek bölgelerindeki vatandaşlar için birer “cazibe merkezi” haline gelmeleri öngörülmektedir. Proje ile yerel yönetim kütüphaneleri; bölgelerindeki vatandaşlar için birer toplum merkezi haline gelirken, aynı zamanda kadınların, yaşlıların, gençlerin, işsizlerin, engellilerin ve kırsal kesimlerde yaşayanların hayatlarını kolaylaştırma hedefini gütmektedir.Program kapsamında Moldova’daki çeşitli kütüphaneler ziyaret edilmiş, yerel yöneticiler ve kütüphane çalışanları ile temas edilmiştir. Türkiye’de yürütülmekte olan Herkes için Kütüphane Projesi ile Moldova’daki Novateca Programı üyesi kütüphaneler arasında işbirliği alanları üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur. Geziye katılanlar için Moldova’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gagauzya ziyareti hoş bir sürpriz olmuştur. Bu bölgede yerel yöneticiler ve kütüphaneciler, Herkes için Kütüphane ekibini coşkulu bir şekilde ağırlamışlardır. Son olarak başkent Kişinev’de Türk ve Moldova kütüphanecileri ortak bir toplantı yaparak, gelecek yıllarda yapabilecekleri iş birliği konularını görüşmüşler ve karşılıklı iyi niyetlerini ifade etmişlerdir.Herkes için Kütüphane Projesi kapsamında İBB NAİL BAYRAKTAR kütüphanesinde vatandaşların e-devlet hizmetlerinden nasıl yararlanacakları, bilgisayar ve internet kullanımı, kişisel gelişim, ofis programları, web sitesi hazırlama, güvenli internet kullanımı, özgeçmiş hazırlama, velilere ödev hazırlama gibi konularda ücretsiz eğitim verilmektedir. Ayrıca Kadın Sağlığı Platformu kapsamında, sağlıkla ilgili çeşitli konularda Hacettepe Üniversitesi’nin uzman hekimleri tarafından uzaktan eğitim çalışmaları vatandaşlara yönelik olarak yapılmaktadır.

İnceleme gezisine katılan Ayşe KASAP ise düşüncelerini şöyle ifade etmekte:
“Gözümün gördükleri de, gönlümün duydukları da çok güzeldi”
Mayıs 2016 yılında tanıştığımız HİK projesi kapsamında katılmış olduğum bu inceleme gezisinde gördüm ki, bir ülkenin gelişmişliğinde ölçünün ekonomik göstergeler değil, kültürel ve toplumsal gerçekliklerde olduğudur. Tüm imkânsızlıklara rağmen yaptığı işi severek, inanarak, samimi, içten yapan insanların, kültürlerine sahip çıkarak ayakta kaldıklarına şahit oldum.33.842 km2 yüzölçümü ve 4,5 milyon nüfusu ile bir tarım ülkesi olan Moldova’da eğitim düzeyi çok yüksek. Kütüphanelerde burada tam anlamı ile eğitimi destekleyen, tamamlayan bir unsur olmuş. Ülke genelinde 1385 halk kütüphanesi, 1369 adet eğitim kurumlarına ait kütüphane olmak üzere toplam 2753 kütüphane mevcut.

Genel yapı:
“Milli Kütüphane, Milli Çocuk kütüphanesi
Belediye Kütüphaneleri
Bölgesel yönetimdeki kütüphaneler
Şehir kütüphaneleri
Köy kütüphaneleri
Çocuk kütüphaneleri
Akademik kütüphaneler” şeklinde kütüphane türleri mevcut. Bizde HERKES İÇİN KÜTÜPHANE adı ile yürütülen bu proje Moldova’da “NOVATECA” olarak adlandırılmış.

İlk gün projenin ülkede uygulanışı ve gelinen nokta ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. 1041 kütüphaneye ulaşılmış, 3422 bilgisayar, 169 tablet dağıtılmış, 1488 kütüphaneciye eğitim verilmiş.

2. ve 3. gün köy, kasaba ve il kütüphane ve kültür merkezlerinde gördüğümüz manzara Rusya devrinden kalma büyük, taş yapılar, soğuk, bakımsız, boyaları dökülmüş, binalar devlet binaları olarak kullanılmakta.

(Belirttiğim ülke ekonomik olarak fakir, sanayi yok, bir tarım ülkesi. Bu binaları restore edecek ya da yeni binalar yapacak imkân bulunmamakta.) Buna rağmen binalardan içeri girdiğinizde açılan kapıların ardında bir samimiyet, içtenlik ve sıcaklık karşılıyor bizleri ve tabi ki kullanıcıları da. Kendi ev ortamlarını, toplumsal kültürü çalıştıkları mekânlara yansıtmışlar. 1980’lerin samimi, mutlu, saf, içten Türkiye’si canlandı gözlerimin önünde. Nostalji yaşadım. Zorluklarda ve imkânsızlıklarda insanoğlunun daha fedakâr, daha istekli ve daha verici olduğunu bir kez daha müşahede etmiş oldum. Novateca projesi bu kütüphaneleri teknolojik olarak ihya etmiş ve yaptıkları faaliyetlere çeşitlilik ve albeni katmış.

Son gün başkent Kişinev’de bulunan Milli Kütüphane, Milli Çocuk Kütüphanesi ve Belediye Kütüphanesini ziyaret ettik. Bu binalar tarihi yapılardan oluşuyor, bakımlı ve şehrin merkezinde bulunuyorlar. 3 binayı da şehrin içinde yürüyerek ziyaret ettik. Modern kütüphanecilik hizmetlerini yine kültürüne, tarihine, sosyal yapısına sahip çıkan bir hizmet anlayışı ile sunmaktalar.

Milli Kütüphane 1832 yılında başka isimler ile hizmete başlıyor ve 1960 yılında kütüphane binası olarak inşa edilen bugünkü binasına yerleşip hizmete devam ediyor. Belediye kütüphanesi 1877 yılında kurulmuş ve ziyaret ettiğimiz gün 140. Yılını kutluyordu. Milli çocuk kütüphanesi 1944 yılında kurulmuş.

Tüm kütüphanelerde verilen hizmetlerden dikkat çekici olanları ve bizden farklı hizmetleri belirtmek isterim.
• Toplumsal ve tarihi kültürü yansıtan figürler kütüphane girişlerine ve belli yerlere yerleştirilmiş.
• Masal etkinliklerinde popüler masallar yerine, “NADİR MASALLARI” seçiyorlar.
• Kodlama ve Robotik eğitimleri verilmeye başlanmış.
• Animasyon (bilgisayar) atölyesi kurulmuş.
• Eski şarkıların canlandırıldığı bir etkinlik yapılmakta.
• Üye işlemlerinde kişinin ilgi alanları, hobileri not ediliyor ve daha sonra birebir bilgilendirme yapılıyor.
• Zeka oyunları, Legolar, yap-bozlar kütüphanelerde fazlaca bulunmakta.

Sonuç olarak, ülkenin genel durumu göz önünde bulundurulduğunda, ufkumuz açıcı, bizleri 20-30 yıl sonrasına götürecek bir şaşkınlık yaşamadık lakin gönlümüze, ruhumuza hitap eden, samimi içten, bir işi severek, isteyerek yapınca ortaya neler çıkabileceğini gösteren insanlarla karşılaştık. Gelişmişliğin ölçüsünün ekonomi değil, kültürüne, tarihine ve toplumsal yapına sahip çıkarak “milli kültür” oluşturmanın en önemli gelişmişlik olduğunu gördük. “Beyaz zambaklar ülkesinde” kitabındaki mücadeleyi, bilinci hissettim.

Kültür, kitap ve kütüphane birikimlerini ülkeye gelen bu teknoloji projesi “NOVATECA” ile birleştirip çok önemli mesafeler kat etmişler. 10 yıl sonra gördüğümüz ve duyduğumuz bu ülke çok daha gelişmiş olarak karşımıza çıkacaktır.


Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Oğuzhan K. Oğuzhan K.
Ümraniye Mesire Alanı ve Bayanların İğrençliği


FACEBOOK FAN SAYFASI

SON DAKİKA HABERLERİ

HAVA DURUMU

TAKVİM-

GOOGLE ARAMA
-

UmraniyeEkspres.Com - Copyright © 2010
Ümraniye Ekspres'te yayınlanan hiç bir haber, fotoğraf ve yazı yazılı izin olmadığı sürece kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Teknik Destek & Web Tasarım:
Altyapı: Mydesign
Mail: info@umraniyeekspres.com