ÜMRANİYE EKSPRES
Anasayfa | Hakkımızda | İletişim | Künye | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle


-

HABER ARA


Gelişmiş Arama


-

EN ÇOK OKUNANLAR-

ANKET

Ümraniye'de Yaşamaktan Memnun Musunuz?
Tüm Anketler-
 
ipek eşarp fular kumaş baskı
web tasarım
web sitesi ajansı
köyden yayladan ürünler
yöresel karadeniz ürünleri
giresun yöresel ürünleri
kaligrafi hat yazı
kiralık fotokopi yazıcı
online sertifika
xerox toner drum fuser
mutfak banyo dolabı
üçlü ranza modelleri
istanbul dekorasyon tadilat
fotoğraf baskısı
evden ek iş
kurumsal temizlik ürünleri
 
ünal dijital
ünal toner merkezi
kravat
düğün fotoğrafçısı
 
Ä°stanbul Seks Shop
Sex Shop
Seks Oyuncakları


-

1-7 Mart Yeşilay Haftası

Sigara, alkol, madde kullanımına “hayır”! Müziğe, sanata, spora, yaşama “evet

Kategori  Kategori : Sağlık
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 5664
Tarih  Tarih : 03 Mart 2015 18:03

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

1-7 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Prof. Dr. Yıldız Akvardar gazetemize açıklamada bulundu.

Sigara, alkol, esrar gibi bağımlılık yapan maddelerin kullanımı birçok organı etkilediği gibi beyni de etkilemekte, öğrenilen diğer davranışlar gibi beyinde iz bırakmaktadır. Ruhsal, fiziksel sağlığı, sosyal yaşamı olumsuz etkileyen, kullanılan maddenin miktarı ve sıklığının kontrol edilemediği, tüm olumsuz yaşantılara rağmen madde kullanımının sürdürülmesiyle karakterize madde kullanım bozukluğu-bağımlılığı önlenebilir, tedavi edilebilir, kronik, nükslerle seyreden bir beyin hastalığıdır.

Ergenler ya da gençler daha çok merak, bir gruba ait olmak, arkadaş etkisi, büyüdüğünü göstermek, otoriteye karşı gelmek amacıyla sigaraya ve diğer maddelere başladığını bildirdi.

 Sadece denemek için sigara içtiklerini ya da arkadaşları arasında daha 'cool' görünmek için sigara içtiklerini belirten gençler olduğunu ifade eden Akvardar, “bu yaş döneminde risk almaya eğilim, hiçbir şeyin kendisine zarar veremeyeceği inancı madde kullanımını kolaylaştırmaktadır. Maddelerin kolay ulaşılabilir olması, pazarlama teknikleri, reklam, toplum tarafından onaylanması da kullanımı artırmaktadır” dedi.

Prof. Dr. Yıldız Akvardar şöyle devam etti; Bağımlılık yapan maddelerin etkisiyle beyinde ödül merkezinde dopamin salgılanmasının oluşturduğu haz duygusu tekrarlayan madde kullanımına neden olmaktadır. Tekrarlayan kullanımların beyinde oluşturduğu değişiklikler bağımlılığa neden olmaktadır. Madde kullanıldığında oluşan zevk duygusu pozitif pekiştirici, madde kullanılmadığında ya da azaltıldığında oluşan huzursuzluk, çabuk sinirlenme, konsantrasyon eksikliği, depresif duygular, bedensel belirtiler gibi yoksunluk belirtileri negatif pekiştirici olarak madde kullanımının sürdürülmesine neden olur. Bağımlılık yapan maddeler kişinin yaşamı üzerindeki tüm olumsuz etkilerine karşın bağımlı kişi tarafından ' vazgeçemediği, sevincini, üzüntüsünü, yalnızlığını, keyifli anlarını paylaştığı arkadaş' olarak tanımlanmaktadır. Bu kadar çok şey paylaşılınca duygusal bir bağ oluşmakta, bu da bırakmayı zorlaştırmaktadır. Düzenli ve dengeli beslenmek, spor yapmak gibi sağlığın geliştirilmesine yönelik davranışlar, yaşam tarzı değişiklikleri de maddeyi bırakmada etkilidir. Bağımlılık tedavisinde psikososyal tedaviler ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Birliğimize bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde Alkol-Madde Kullanım Bozuklukları Polikliniği hizmet vermektedir diye konuştu.

Akvardar; Ruhsal, fiziksel sağlığımızı korumak, gelecek umutlarımızı kaybetmemek için beynimizi bağımlılık yapan maddelerle tanıştırmamak en iyisi! Bir kez sigara kullanan 4 kişiden 3'ü bağımlı hale gelmekte! Gençlerin duygu, düşüncelerini ifade edebilen, sigaraya ve diğer maddelere “hayır” diyebilen, değerli olduklarını hisseden bireyler olarak yetiştirilmeleri, anne-babaların bu maddeleri kullanmayarak ve iletişim kanallarını açarak uygun rol modeli olmaları, gençlere kendilerini geliştirebilecekleri ve zevk alabilecekleri olanakların sağlanması, başlamalarını önleyecek programların oluşturulması madde kullanımının önlenmesi konusunda çok önemlidir dedi.

Prof. Dr. Yıldız Akvardar ; Sigara, alkol, madde kullanımına “hayır”! Müziğe, sanata, spora, yaşama “evet”! dedi.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Oğuzhan K. Oğuzhan K.
Ümraniye Mesire Alanı ve Bayanların İğrençliği


FACEBOOK FAN SAYFASI

SON DAKİKA HABERLERİ

HAVA DURUMU

TAKVİM-

GOOGLE ARAMA
-

UmraniyeEkspres.Com - Copyright © 2010
Ümraniye Ekspres'te yayınlanan hiç bir haber, fotoğraf ve yazı yazılı izin olmadığı sürece kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Teknik Destek & Web Tasarım:
Altyapı: Mydesign
Mail: info@umraniyeekspres.com